Düziçi Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi ile Bakkallar ve Sebzeciler Odası tarafından esnaflarımızın bilgilendirilmesine yönelik HİJYEN Semineri verildi.

 Düziçinde belgesi alması gereken yaklaşık 500 kişi bulunuyor.

Düziçi Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi toplantı salonunda19 Şubat Salı günü saat 15.30’da verilen seminere çok sayıda çalışan ve esnafımız katıldı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi (OKÜSEM Müdürü)  Yrd.Doç.Dr Halef Dizlek ve Gıda Yüksek Mühendisi Özcan Demirtaş tarafından seminerde, HİJYEN kuraları olarak uyulması gerekenleri ana başlıklar altında anlatımı yapıldı.  Slayt gösterimi ile yapılan anlatımda;

İşi olmayanların giremez

Çalışma giysilerini giyiniz

Sigara içmeyiniz

Tırnaklarınızı kesiniz

Çöpleri kovalara atınız

Mücevher ve saatlerinizi çıkartınız

Saçlarınızı örtünüz

Açık yaraları bandajlayınız

Ellerinizi dezenfekte ediniz başlıklarına uyuma dikkat çekildi.

Sanitasyon’un açılımı olarak HİJYEN ve sağlık koşullarının oluşturulması ve devam ettirilmesi anlamını taşıdığı belirtildi. Mikroorganizmaların tanımı olarak ta Bakteriler, küfler, mayalar, virüsler, mikroplar, gözle görülmeyen canlılara mikroorganizma denildiği katılımcılara belirtildi.

Düziçinde gıda işiyle uğraşan yaklaşık 500 civarında esnaf ve yanında çalışan işçilerin HİJYEN belgesi alma zorunluluğu bulunuyor, almayanların yapılan kontrollerde tespit edilmesi halinde para cezasına tabi tutulacağı öğrenildi.

Hijyen belgesini, özellikle okul kantinleri, fırınlar, unlu mamülü imalatçıları, ekmek satışı yapanların alması zorunlu olduğu kaydedildi.

 1096 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Adwords2
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret313066
Takvim