• Mehmet Yılmaz - 31/10/2013
 • Beyaz eldivenli Hakim ve Kasım Gülek

                  1946 yılında kurulan Demokrat Parti, Celal Bayar'ın liderliğinde büyük bir muhalefet örneği sergiledi. Öyle ki Devlet Bahçeli'den yaşlı olmasına rağmen Celal Bayar, Anadolu'yu köşe bucak dolaştı, Yeter Söz Milletindir diyerek nutuklar söyledi. Ve parti 14 Mayıs 1950'de büyük bir çoğunlukla iktidara geldi. Aynı  hızla 1954 seçimini de aldı. 1957 seçimini de kazandı ama zorlandı.

                  İktidar yorgunluğu başlamıştı, ağır aksak 1959 yılına girildiğinde parti ileri gelenlerinde sinirsel problemler baş göstermiş ve Anayasal olmayan tedbirlere yönelinmişti.

                  1950 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinin uğradığı hezimet İsmet Paşa başta olmak üzere partinin başında bulunanları son derece sarsmış, şaşkına çevirmiş buna rağmen parti teşkilatındaki  bazı uyanış ve toparlanış belirtileri meydana getirmişti. Bunun belli örneklerinden birincisi, ilk kurultayda genel sekreterlik seçimlerinde yaşandı. İsmet Paşa'nın adayı  Nihat Erim ile adaylığını doğrudan doğruya kendisi açıklayan Kasım Gülek arasında yaşandı. Kasım Gülek seçimi kazanarak Cumhuriyet Halk Partisinin efsane genel sekreteri oluyordu.

                  İşte bu gözleri ışıl ışıl parlayan, dudaklarından gülücükler eksilmeyen, her iki ayda bir Düziçi'ne gelen, dünyayı gezdim şu Dutlu Kahvenin manzarası kadar güzel yer görmedim diyen ve kendisini yakınen tanıdığım Kasım Gülek adeta demir asa, demir çarıkla, Celal Bayar gibi bütün yurdu dolaştı, partiyi canlandırdı. Öyle ki, Demokrat Parti iktidarının başına bela kesildi.

                  Aynı hızla 1959 yılına varıldı. Bir Karadeniz gezisinde hükümetin manevi şahsiyetini tahkir (Aşağılama-Hakaret) ve tezyif (alay Etme) ettiği iddiasıyla soruşturmaya maruz kalmış ve yakalanarak askeri araçla İstanbul'a götürülerek Hakim karşısına çıkarılmıştı.

                  Kasım Gülek'in sorgusunu yapan hakim hiç bir tesir altında kalmadan Gülek'in serbest bırakılmasına karar verdi. Basın ve muhalefet ertesi gün hakime Beyaz Eldivenli Hakim adını taktılar. Ve bu hakim meşhur oldu. 1960'dan sonra Adana'dan senatör seçildi. Hakimin adı Hayri Öner'di. Düziçi'ne bir kaç kez geldi. Benim gibi kara, kuru zayıf bir adamdı, ama çelik yürekliydi.

                  27 yıllık memuriyetimde yüze yakın hakim ve savcı ile çalıştım, amirlerimin hepsi de beyaz eldivenliydi.

                  İnşallah BEYAZ ELDİVENLİ hakimler halen iş başındadır.

  Duyuru Arşivi

 • Mehmet Yılmaz
 • Ali Özkan
 • Nedim Güzel
 • Ali Aslan
 • Tandoğan Kaçıra
 • Güzel Emlak İlanları • Adwords2
  Ziyaret Bilgileri
  Aktif Ziyaretçi2
  Bugün Toplam34
  Toplam Ziyaret306273
  Takvim